Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7874
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Музика > Македонски патриотски песни
Ваташа
Сподели на Facebook
Ваташа
Ми заплакало селото, селото Ваташа
тринаесет роса младинци носат
Мокришко горе, в долови.

Целото село станало, станало на нога
дајте ги вамо нашите деца
еј Вие клети крвници.

Џелати клети не слуша, не слуша народот
митралез оган фрлија поган.
в градите машки младински
по тија млади полиња родни
ридишта голи Тиквешки.

Тогај се народ подигна, подигна младно
и тргна смело да запре семе
фашистичко клето за навек.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4504 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 15 јуни 2021
Моментно посетители: 78

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонците и чамците
--------------------------------
 Чудната царица Теодора
--------------------------------
 Царот на Јапноија во 1976 г. ја посети Македонија
--------------------------------
 Дијадоси – наследници на Александар Македонски
--------------------------------
 Најславниот антички пат врви низ Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: