Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7448
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Музика > Македонски патриотски песни
Ајде се налутил турскиот паша
Сподели на Facebook
Ајде се налутил турскиот паша
Ајде се налутил турскиот паша
од Панаѓуриште.

Ајде ми повикал девет мина турци
турци разбојници.

Идите ја фатите жива ја донесите
Рајна поп Ѓорѓиева.

Сакате ме колите, сакате ме бесите
јас сум војводата
јас сум војводата Рајна поп Ѓорѓиева
јас го сошив бајракот.

Јас го сошив бајракот и му турив знакот
смрт или слобода,
смрт или слобода за Македонија
земја поробена.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3785 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 22 август 2017
Моментно посетители: 43

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Пожар во Александриската библиотека од Христијани
--------------------------------
 Најславниот антички пат врви низ Македонија
--------------------------------
 Св. Ап. Сила, Силуан, Крискент, Епенет и Андроник
--------------------------------
 Черкезите, Македонија и нивниот прогон од неа
--------------------------------
 Преп. Теофил Мироточив
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: