Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7704
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Ислам > Општо за Исламот
Улогата на Калифатот во ширење на исламот
Сподели на Facebook

“Калифат” е првична истоимена држава, основана во средниот век (VII, VIII век и понатаму) во Арабија и новоосвоените територии од страна на Арабјаните (со проширувањето на исламот) во Северна Африка и делови од Пиринејскиот Полуостров.

Но подоцна исламот како нова светска религија, далеку ќе ги надмине границите на Калифатот ( Европа, Средна Африка, Индија и Индонезија).


Калиф

“Калиф” е титула на муслимански духовен и световен владетел на арапските држави што се создадени по смртта на Мухамед а.с од XVI век титулата калиф ја имале и некои турски султани. Но како што е познато, Големото Народно собрание на Турција на чело со Гази Мустафа паша, Кемал Ататурк, го укина калифатот и членовите на оваа династија ги протера од земјата.

(Извори – “Исламизацијата и етничките промени во Македонија” ,Др.Нијази Лиманоски, Скопје 1993 год., стр 26; “ Enciklopedija Leksikografskog zavoda” Zagreb, knjiga III, Zagreb, 1974, str. 574; “ Istorija Arapa”, Filip Hiti, Sarajevo 1983, str. 643, 644)

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5783 пати
Просечна оцена од посетителите
 4 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 28 мај 2020
Моментно посетители: 187

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Планевите на градбите по македонскиот обичај
--------------------------------
 Крај на влијанието од Рим врз Цариград
--------------------------------
 Св. мч. Георгиј Кратовски
--------------------------------
 Античката “Теургија” и македонскиот фолклор – едно
--------------------------------
 Пожар во Александриската библиотека од Христијани
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: