Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Ислам > Општо за Исламот
Ислам
Сподели на Facebook

“Ислам” е покорност кон “божјата воља” а следбеникот на исламот се вика муслиман. Исламот е монотеистичка религија настаната во Арабија во VII век со учењето на Мухамед и неговите следбеници.

Мухамед се смета за најголем (и последен) Алахов пророк (Расул Аллах), печат на пророкот. Исламот е заснован врз верувањето на Аллах спрема учењето на неговиот пророк Мухамед, содржано во “Коранот” и “Хадисот”.

Исламот најпрвин е проширен во Арабија, откаде потоа по пат на пенетрација и борби се шири и во Азија, Африка и Европа (последнава најпрвин во Шпанија, Италија и подоцна Балканот со османлиските освојувања).

За Македонија, главен носител на исламот се Турците кои исламот го прифатиле најпрвин во матичниот Туркестан (Централна Азија) во крајот на VIII кога станале сунити муслимани. Учители за исламот им биле Арапите, кои им ја наметнуваат исламската религија со нејзините општествено-економски начела, верското право и алфабетското пишување кои Турците ги задржуваат се до 1928 год. Со исламот Турците покрај арапското писмо, позајмиле и стотици верски научни, правни и книжевни термини од арапскиот и персискиот јазик, кои им ги наметнуваат и на народите од Балканот во исламизираните средини.
Главните причини за исламизацијата на Балканот, се сведуваат на самата основа од Османлиското царство. Како феудална држава со теократски централизам и султан, во основата на своето уредување и е Шеријатот (верски пропис) позајмен од поранешната арапска држава, но со османлиска модификација. Шеријатот е заснован токму врз исламот, а како главни и основни правни кноги ги користи “Коранот” и “Хадисот”.Теократскиот карактер на државата бил изразен и во лицето на “Шејх-ул Исламот”,врховен толкувач на шеријатските прописи и чувар на исламската традиција.

(Извори – “Исламизацијата и етничките промени во Македонија” ,Др.Нијази Лиманоски, Скопје 1993 год., стр 63; “ Enciklopedija Leksikografskog zavoda” Zagreb, knjiga III, Zagreb, 1974, str. 574; “ Istorija Arapa”, Filip Hiti, Sarajevo 1983, str. 643, 644)

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7091 пати
Просечна оцена од посетителите
 3,8 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 12 јули 2020
Моментно посетители: 29

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонците и базите
--------------------------------
 ”Лустрација” на македонската античка војска
--------------------------------
 Според сметањето на православната црква
--------------------------------
 Академија – историјат
--------------------------------
 Пожар во Александриската библиотека од Христијани
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: