Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7637
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство > Цркви и манастири во Македонија
Црквата Св. Димитрија - Велес
Сподели на Facebook

На самиот излез од Велес, од десната страна на самиот пат кој води кон Градско, се наоѓа манастирот Св. Димитрија.

Во сочуваниот натпис кој се наоѓа на јужната страна од сводот е забележано: “Сеи обител обновисја во 1855 година изобрази Х. Косте зограф”. Исто така на една уметничка слика - сопственост на самата црква, на која е насликан портрет на Петар Здравев, а работена од Ѓорѓи Зографски во 1942 година е сочуван следниот натпис: “По Божие вдахновение до Петар Здравев откопа затрпани манастир Св. Великомученик Димитрија 1855 година. Почина 1867 година. Подар. Механдж. Еснаф. 1942 - написа се желание игумен Алексие. “ Врз основа на овие сочувани податоци се претпоставува дека црквата Св. Димитрија, во некое за нас непознато време, доживеала посериозни оштетувања како во архитектурата, така и во првобитниот живопис. А исто се објаснува со залагањето и иницијативата на П. Здравев од градот Велес, кој со помош на парични средства на повеќе видни граѓани, црквата била целосно поправена и целосно живописана од страна на велешкиот зограф Хаџи Косте /Костадин/ Крстев.

Подоцна игуменот Алексие, знаејќи за големите заслуги на Петар Здравев околу обновата на црквата, издејствувал кај механџискиот еснаф, познатиот зограф - сликар, Ѓорѓи Зографски, да му направи портрет по фотографија. Инаку црквата Св. Димитрија е еднокорабна градба со тристрана апсида од источната надворешна страна. На западната страна се наоѓа нартекс над кој се издигнува кула со камбанарија - поради која е карактеристична и се издвојува со оваа своја посебност од другите средновековни цркви во Македонија.

Црквата е градена од делкан камен, но за да се постигне ефект на полихромија, користена е тула со спојки од малтер. Самите фасади се оживеани со орнаменти и тоа: шаховски полиња, меандри и запци. Самите страни на апсидата се расчленети со ниши и аркади, а венецот во горниот дел е запчесто изведен од тули. Влезовите и прозорците од северната страна се асиметрично поставени и завршуваат полукружно. Поради сите овие карактеристики, оваа манастирска црква посветена на Великомаченикот и воин Димитрија, се смета дека истата е изградена во XIV век.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5755 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 21 април 2019
Моментно посетители: 52

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. Маченик Нестор
--------------------------------
 Св. мч. Александар
--------------------------------
 Двобојот и Македонците
--------------------------------
 Византија паѓа заради долгови
--------------------------------
 Аквадуктите и нивната функција
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: