Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7637
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство > Цркви и манастири во Македонија
Црква Св. Атанасиј, с. Лешок
Сподели на Facebook

Во селото Лешок постојат две цркви посветени на светецот Атанасиј- едната е од постар, а втората од понов датум.

До старата црква која денес е во урнатини, може да се стигне по патот што води кон с.Брезно. Таа датира од XIV век. Ѕидана е на византиски начин од камен, тула и бигор, а подот е покриен со мермерни плочи. Неколкуте сочувани мермерни столбови од иконостасот со капители украсени со човечки и животински глави се наоѓаат во Тетовскиот музеј. Времето на фрескописување се совпаѓа со времето на нејзиното градење. Новата црква е изградена во 1924 година и се наоѓа во самиот манастирски комплекс, веднаш до црквата Света Богородица и конаците.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5259 пати
Просечна оцена од посетителите
 1 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 21 април 2019
Моментно посетители: 48

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонија ограбена ризница на културно наследство
--------------------------------
 Наумакија – македонска поморска вештачка битка
--------------------------------
 Првиот Млековод на Балканот во Македонија
--------------------------------
 Нова обука на аскерот за Македонија
--------------------------------
 Стахиј, Амплиј, Урван, Наркис, Апелиј и Аристовул
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: