Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство > Цркви и манастири во Македонија
Св. Илија Горни, с. Бањани, Cкопско
Сподели на Facebook

Во подножјето на падините на планината Скопска Црна Гора, во близина на селото Бањани и долината на Бањска река, има манастир со црква посветена на свети Илија. Овој манастир меѓу народот популарно се нарекува манастир Св. Илија Горни.

Манастирскиот комплекс го чинат црквата Св. Илија, манастирските конаци, обновени и приспособени за манастирски туризам, убаво уредениот двор со дебела сенка од дрва и ладна вода што би го окрепиле секој посетител. Интересно е да се напомене дека ова прекрасна место е искористено како една од локациите каде се снимани сцени од филмот “Пред дождот” на познатиот македонски режисер Милчо Манчевски.

Манастирската црква Св. Илија е мала по димензии, еднокорабна градба, на од источната страна со олтарна апсида, тристрана однадвор. Од северната страна, црквата е споена со една карпа која и дава еден посебен белег и необичен изглед. Внатрешноста на црквата е насликана со живопис, од кој се распознаваат два слоја. Првиот, постар слој, според претпоставките на научниците, потекнува од XIV век, време кое се смета и како време на градење на црквата.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7269 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 69

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. Васа Солунска
--------------------------------
 Ерменецот роб – најуспешен војсководец на Јустиниј
--------------------------------
 Федерација-од Јустинијановите “федерати” (Варвари)
--------------------------------
 Македонското име одбрането и со ихитофауната
--------------------------------
 Деветте Музи се од Македонија.
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: