Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство > Цркви и манастири во Македонија
Св. Ѓорѓи Победоносец, Младо Нагоричане
Сподели на Facebook

Во близина на кумановското село Младо Нагоричане, покрај археолошкиот локалитет Костоперски рид и црквата Св. Петка, се наоѓа уште еден споменик на културата, чие постоење говори за културниот континуитет на во овој регион.

Тоа е црквата посветена на свети Ѓорѓи Победоносец. Дел од научната јавност оваа црква ја поврзува со црквата Св. Ѓорѓи во с. Старо Нагоричане и како време на нејзино подигање го зема XV век. Но, други истражувачи нејзиното подигање го сместуваат во времето на владеењето на деспотот Стеван Лазаревиќ, во XV век.

Црквата е подигната на правоаголен простор и е со форма на впишан крст, со тристрана апсида однадвор и нартекс со поголема широчина од наосот. Особено е впечатлива фасадата на црквата, што е изработена од фино клепан камен, додека за изработка на прозорците употребени се тули, а има и елементи на декоративна пластика од камен. Денес во црквата не е сочуван некогашниот живопис за кој се претпоставува дека ја прекривал целата внатрешност на црквата.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6124 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 39

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Годината на стаорите кои одонесоа милиони во смрт
--------------------------------
 Полумесечината симбол од Филип II Македонски
--------------------------------
 Св. ап. Тимотеј
--------------------------------
 Св. мччка Теодотија со трите деца
--------------------------------
 “Василици” македонски вршници
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: