Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7704
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство > Цркви и манастири во Македонија
Св. Димитрија, Варош, Прилеп
Сподели на Facebook

За точното време на градење, како и за имињата на луѓето кои ја подигнале црквата Св. Димитрија во Варош, науката не располага со точни податоци.

Во една повелба на цар Душан, во XIV век, се спомнува нејзиното постоење и нејзината припадност кон манастирот Трескавец, којшто се наоѓа во околината на Прилеп.

За денешниот изглед на црквата, утврдено е дека претставува спој од неколку градби, коишто потекнуваат од различни временски периоди. Таа е крстообразна црква, над која се издига купола поставена на дванаестостран тамбур. Впечатлива е керамопластичната декорација на фасадите и апсидата, која и дава убав и богат изглед на нејзината надворешност. Во внатрешноста, црквата била живописана, а од нејзиниот мебел денес се сочувани царските двери, изработени во резба и датирани во XV/XVI век.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5572 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 28 мај 2020
Моментно посетители: 40

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Првата црква во Европа е во Македонија
--------------------------------
 Описи за набивање на колец
--------------------------------
 Македонците и базите
--------------------------------
 Дијад - најгенијалниот инженер на Александар
--------------------------------
 Филип и Александар, најчести имиња во Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: