Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство > Цркви и манастири во Македонија
Св. Богородица, Каменско - Охрид
Сподели на Facebook

На педесетина метри источно од стариот охридски чинар се наоѓа оваа црква која била изградена уште во XIVвек како мала капела, но во XIX век е поправена и проширена. На источната страна -- однадвор, на еден блок камен, означена е годината 1832.

Според натписот над јужната врата од внатрешноста, црквата “Успение на Пресвета Богородица - Каменско” била живописана во 1863 г. од зографот Дичо од с. Тресонче, а во 1924 г. сликаријата е обновена. Она што импресионира во оваа црква е иконостасот кој е изработен во 1867 г.

На Царските двери, во долниот дел се насликани Св. Кирил и Методиј, Св. Климент Охридски и Св. Атанасие. На една од престолните икони “Успение на Св. Богородица” која е сликана од Ѓорѓи Мануил во 1845 г., се наоѓа натпис дека дел од иконостасот изработил Христо Цветко - псалтос за спомен. Според натписот кој се наоѓа над лунетата над Царските Двери, може да се види дека во 1867 г. целиот иконостас бил позлатен, а за тоа платил Стефан Тримче Рекали. Иконостасот е дело на мијачки мајстори и според својата конструкција е поделен на пет хоризонтални полиња и целиот е испреплетен со најразлични сцени од флората и фауната на охридското крајбрежие.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5724 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 35

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Александриската библиотека
--------------------------------
 Заслугите на Анастасие I за градбите по Македонија
--------------------------------
 “Василици” македонски вршници
--------------------------------
 Обуката на македонската фаланга
--------------------------------
 Дисциплината кај војската на Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: