Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7704
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство > Цркви и манастири во Македонија
Св. Богородица - Болничка
Сподели на Facebook

До денес не се откриени пишувани податоци за нејзиното подигање и живописување, но според изведбата на градењето и анализа на живописот оваа црква припаѓа на малите еднокорабни охридски цркви, со помали димензии, од времето на XIV век.

Какви биле причините црквата да биде преправена од еднокорабна со полукружен свод во еднокорабна со напречен кораб-транспет, не се познати. Црквата Св. Богородица претрпела повеќе измени и тоа во XVI век, во XVII, а последно во оваа црква се интервенирало во 1834 г. кога е изведен нов живопис на малтер нафрлен врз стариот живопис.

Во 1959-1960 г. по конзерваторските работи, живописот од XIX век е симнат и тој се наоѓа како експонат во тремот. Најстарите фрески потекнуваат од XIv век, а се сочувани композициите Поклонување на жртвата, Вознесението и Благовестие, Св. Василие Велики и Св. Јован Златоуст - во апсидалниот дел. На северниот ѕид се претставени Светите воини: Димитрија, Ѓорѓи и Нестор, а до самиот иконостас претставата на Дејзис. Фрескосликарството на непознатиот локален зограф е од редот на подобрите остварувања во Охрид, зографот има голем осет за компонирање на боите.

Иконостасот во оваа црква е богато украсен со стилизирани растенија, плодови и птици и со други мотиви и работен е во ореово дрво 1833 година. Дело е на Никола Дарковски Караџовиќ од с. Лазарополе и се вбројува меѓу позначајните дела на мијачките копаничари од минатиот век. Интересно е да се каже за двете Болнички цркви - Св. Никола и Св. Богородица - дека во нив уште во средниот век не се дозволувало да се врши ниту црковна служба, ниту венчавка, ниту пак крштевка. Се верувало дека под нив имало мрачни ходници во кои живееле зли сили и правеле постојано лошо на луѓето.

При една крштевка детето починало, а при една венчавка невестата. Во охридскиот Завод и Музеј- Охрид, е пронајден еден документ од 1694 г. во кој пишува дека на секој архиереј кој ќе дојде во Охрид, му се забранува да врши каква и да било служба во овие цркви. Околу црквата се наоѓаат повеќе гробови, секако на монаси или игумени, како и заедничка гробница на мноштво охридски граѓани.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5535 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 28 мај 2020
Моментно посетители: 40

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. мчка Тесалоникија со Авкт и Таврион
--------------------------------
 Крстот на кој е распнат Исус, низ Македонија
--------------------------------
 Александриската библиотека
--------------------------------
 Византија паѓа заради долгови
--------------------------------
 Прст од раката на Св.Ѓорѓи во Паралово
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: