Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство > Цркви и манастири во Македонија
СВ. БОГОРОДИЦА ПРЕЧИСТА, ВАРОШ, ПРИЛЕП
Сподели на Facebook

Црквата Св. Богородица Пречиста во прилепскиот Варош, според еден извор, била подигната во 1416 или 1438, значи во XV век, од страна на Павле и Радослав, синови на Теодор.

Таа е еднокорабна црква, повисока од стандардните од овој тип, подигната од кршен камен и два реда тули во нејзиниот горен дел, и со апсида полукружна, однадвор и однатре. Во внатрешноста на црквата, во нејзината апсида, сочувани се претставите на света Богородица Ширшаја со малиот Исус Христос на градите, а под неа, композицијата “Великиот вход”. Тие се изработени од талентиран зограф,кој умешно владеел со својот занает, при што создал дела со прецизен цртеж и впечатлив колорит. Сигнатурите се напишани на старословенски јазик.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4931 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 09 јули 2020
Моментно посетители: 34

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Крај на влијанието од Рим врз Цариград
--------------------------------
 Мариово–македонска автономна област под Отоманите
--------------------------------
 Планевите на градбите по македонскиот обичај
--------------------------------
 Децимирање – казна десеткување заради малодушност
--------------------------------
 Годината на стаорите кои одонесоа милиони во смрт
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: