Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство > Цркви и манастири во Македонија
Ротондата во сКоњух
Сподели на Facebook

Станува збор за црква со архитектонска концепција ротонда, многу ретка на нашава територија. Таа била откриена од страна на селаните кои ја откопале во 1919 година.

Денес се наоѓа во многу тешка состојба и речиси целосно е разурната. Како време на нејзино подигање, науката го утврдила IV век. Црквата била подигната на правоаголен простор, во кој била впишана кружната основа на централниот дел, околу кој се обвиткувал ходник во форма на потковица. Над централниот дел се издигала купола.

Во црквата се влегувало од запад, додека на источната страна се наоѓала апсида, полукружна однатре, а правоаголна од надворешната страна. Помеѓу централниот дел и олтарниот простор имало олтарна преграда со шест орнаментирани столба. Постојат претпоставки дека во олтарот се наоѓал гробот или реликвиите на некој мартир. На просторот на некогашната црква откриени се фрагмнети од богата пластична декорација изработена од камен со зеленикава боја. Овој христијански храм бил долго време во употреба и играл многу важна и значајна улога во ширењето на христијанството на овие простори, почнувајќи уште во IV-V век.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4806 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 14 јули 2020
Моментно посетители: 33

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. мччка Васса со деца: Теогниј, Агапиј и Пист
--------------------------------
 Во Јапонскиот парламент – “Лига за Македонија”
--------------------------------
 Св. Андреј Јуродив
--------------------------------
 Дисциплината кај војската на Македонците
--------------------------------
 Како макот ги преживеал Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: