Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7772
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство > Цркви и манастири во Македонија
Полошки манастир
Сподели на Facebook

Единствен начин да се стаса до Полошкиот манастир е со чамец да се премине преку вештачкото Тиквешко езеро.

Овој манастир, со своето големо културно значење за тиквешкиот крај, го побудил народниот творец да создаде предание за неговото настанување, коешто секогаш е поврзувано со она на црквата Св. Богородица во с. Дреново. Легенда за градењето на црквата Св. Богородица - Дреново и Полошкиот манастир Црквата од комплексот на Полошкиот манастир е посветена на свети Ѓорѓија и изградена пред XIV век, а обновена во времето на цар Душан и неговиот брат Драгутин, кој е закопан во доѕиданата припрата. Подоцна, одново е поправана, последен пат во 1881 година.

Таа еднокорабна градба, со фасади од камен и тула и со купола над средниот од трите травеја. Фрескописот, според своите карактеристики, е датиран во XIV век, освен оној во нартексот којшто е изработен во XVII век. Вредно е да се истакне дека во живописот на оваа црква се забележуваат некои особености кои се разликуваат од другите живописи од истиот период. Од насликаните композиции, особено се впечатливи “Причестувањето на апостолите” и “ Богородица ширшаја небеса” во олтарната апсида, “Успение на Богородица” на западниот ѕид, композиција на која може да се забележи невообичаениот став на Исус Христос кој се надвил над Богородица, дарувајќи i го последниот бакнеж.

Во црквата забележливи се двете убави влезни дрвени врати од припратата, изработени во плитка резба, како и иконостасот кој датира од 1679 година.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6080 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 26 ноември 2020
Моментно посетители: 40

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Први жртви на II Светска војна - Македонците
--------------------------------
 Анексија
--------------------------------
 Македонците први за воен род – коњица
--------------------------------
 Влезот на Османлиите во Европа е заради предавство
--------------------------------
 Софија, подигната и обновена од цар Македонец
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: