Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7887
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство > Цркви и манастири во Македонија
Пештерна црква Св. Еразмо, крај Охрид
Сподели на Facebook

Во средниот век култот на Св. Еразмо - Антиохискиот епископ и проповедник добил широки размери во повеќе земји на запад, а особено во Италија, Франција, па дури до Шпанија.

Во земјите на Македонската културна сфера, според досегашните сознанија неговиот култ пуштил корења само во Охридскиот крај каде што се одржал во долг хронолошки распон, подолг од кој и да било светител во Македонскиот краишта.

Македнословените го прославувале уште од времето на Климента и неговата школа, прифаќајќи го неговиот култ втемелен многу порано, уште во предсловенскиот Охрид, Лихнидос. Со името на Св. Еразмо е сврзано верувањето дека тој бил првиот проповедник на христијанството во овој град каде што со илјадници ги покрстувал на “Белото Езеро”.

Охрид бил најзначајното извориште на неговиот култ во средниот и доцниот среден век. Во средновековниот Охрид на Св. Еразмо му е посветена една пештерна црква, близу до брегот на Езерото, би рекле во самата “утроба” на издигнатиот Габавски рид на кој се откриени културни напласти и од предхристијанскиот период, каде што е сé уште загадочната тврдина со киклопски ѕидини од времето на Македонските кралеви.

На околу двесте метри југоисточно од манастирскиот комплекс, откриена е старохристијанска базилика од III - IV век, исто така посветена на Св. Еразмо.

Живописот во пештерната црква е сочуван во три сликарски фази, а во најстарата од нив идентификуван е ликот на Св. Еразмо, кој потекнува од XIII век.

Најголемо внимание во оваа пештерна црква заслужуваат портретите на Св. Еразмо и ликот на византискиот император Андроник II Палеолог.

Осаменоста на оваа пештерна црква на овој дел од брегот на Охридското Езеро, имено - стеснетоста на користениот простор и некои други елементи, укажуваат дека се работи за поединечни испосници, или пак сосема мало калуѓерско братство коешто живеело во малите конаци покрај пештерата.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6767 пати
Просечна оцена од посетителите
 3,66 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 30 јули 2021
Моментно посетители: 46

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Вселенските црковни собири
--------------------------------
 Најстарото дрво во Македонија
--------------------------------
 Што е фалангата?
--------------------------------
 Годината на стаорите кои одонесоа милиони во смрт
--------------------------------
 Поход на Печенезите во Македонија и нивниот крај
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: