Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7772
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство > Цркви и манастири во Македонија
Маркова пештерна црква
Сподели на Facebook

Во околината на Кавадарци, југозападно од селото Драдња, високо во карпите е подигната пештерна црква посветена на свети Никола, попозната како Маркова црква.

Станува збор за мала еднокорабна градба од кршен камен и делкан бигор, покриена со полукружен свод од бигорни камења.

Во црквата е пронајден натпис што тешко се чита и толкува. Во него се спомнуваат игумен, архиереј и војвода, но нивните имиња остануваат непрочитани, зашто натписот е само делумно сочуван.

Според истражувањата и проучувањата на живописот, се претпоставува дека тој е настанат во XIV век. Од композициите се препознаваат “Успение Богородично”, “Преображение”, сцени од животот на свети Никола, Деисизната композиција, над влезот на западната фасада насликан е свети Никола, а од другите светители можат да се забележат ликовите на св. Никанор, Евангелистот Јован и други.

Во нејзиниот реон пронајдени се остатоци од гробни конструкции, покривни ќерамиди и градежен камен.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4963 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 26 ноември 2020
Моментно посетители: 47

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. мч. Александар
--------------------------------
 Македонија прва по ранохристијански локалитети
--------------------------------
 Држава, етимолошко поимање
--------------------------------
 Раката на „Св. Георгиј Победоносец“– во Македонија
--------------------------------
 Абодрити, словенско племе во Дакија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: