Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7644
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство > Цркви и манастири во Македонија
Манастирската црква Свети Никола Шишевски, скопско
Сподели на Facebook
Во клисурата на реката Треска, спроти манастирот Свети Андреја е сместена црквата Свети Никола од Шишевскиот манастир.

За времето на настанувањето и живописанието на црквата се уште не постојат некакви посигурни извори. Таа се споменува во XVII век, што зборува дека во времето на турскиот период се одвивал активен манастирски живот. По се изгледа дека овој објект целосно бил напуштен некаде воXVIII век. Подоцна повторно бил обновен животот во манастирот кој траел многу кус период.

Постои податок дека живописот бил изведен во 1630г, а пак, крстот на иконостасот во 1645г. Иконостасот од оваа црква бил преместен во соседната црква Св. Атанасиј.

Манастирската црква Свети Никола ја сочинуваат две градби. Првата претставува мала еднокорабна црква со тристрана апсида на исток. Втората градба била доѕидана веднаш до постарата црква, во форма на впишан крст со конзоли и купола. Обете градби значително се разликуваат по начинот на изградба, така што постариот дел е соѕидан од кршен камен, а поновиот од камени тула.

Видливи се три слоја на фрескоживопис. Најстариот е зачуван во фрагменти. Средниот потекнува од XIV век и се споредува со оној во манастирите во Зрзе, Конче и со Полошкиот манастир, како и со други манастири од тоа време. Последниот слој, што се среќава на ѕидовите од припратата, датира од првата половина на XVII век. Во него се претставени фигури на светци, како и сцени од животот на Исус Христос и на свети Никола.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7708 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 17 јуни 2019
Моментно посетители: 53

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Преп. мајка Синклитикија
--------------------------------
 Јасриб – е првичното име на Медина
--------------------------------
 Кошула за вардење од уроци
--------------------------------
 Архелај I, најголемиот Македонски крал–реформатор
--------------------------------
 Воената секира и Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: