Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7647
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство > Цркви и манастири во Македонија
Манастир Карпино
Сподели на Facebook
Во близина на кумановското село Орах, постои манастирска црква од XVI-XVII век посветена на Воведение Богородичино. Таа е изградена од обработен камен во форма на триконхос.

Во црквата се забележуваат два слоја на фрескоживопис. Постариот слој е живописан во времето на нејзината изградба. Од овој период препознатливи се ликовите на Богородица со Исус Христос, што се наоѓаат во јужната конха, и на Теодор Тирон и Теодор Стратилат, во северната конха. Поновиот слој на фрески датира од крајот на XIX век.

На дрвениот иконостас со скромен изглед се поставени мајсторски изработените икони, меѓу кои се осумте празнични икони од крајот на XVI и почетокот на XVII век. По своите уметнички вредности се изделуваат композициите на “Големите празници”.

Во имотот на црквата во Карпино влегуваат и други значајни предмети, како што се певниците направени во коска со инкрустрација.

Манастирските конаци за време на Втората светска војна значително настрадале.

Експертите од Републичкиот завод за заштита на спомениците на културата на Македонија му посветија внимание на овој манастирски комплекс и го сместија во низата културни споменици на оваа земја.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6473 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 19 јули 2019
Моментно посетители: 67

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонците први за воен род – коњица
--------------------------------
 Античката “Теургија” и македонскиот фолклор – едно
--------------------------------
 Македонци – прогласени за херои на Нирнберг
--------------------------------
 Св. мчка Тесалоникија со Авкт и Таврион
--------------------------------
 Храброста на Смилевските мајстори
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: