Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство > Цркви и манастири во Македонија
Манастирот Св. Богородица, с. Глумово
Сподели на Facebook
На левиот брег по долината на реката Треска, на надморска височина од околу 300 метри се наоѓа манастирот Матка со црквата посветена на света Богородица.

Од некогашниот голем манастирски комплекс, единствено црквата успеала во целост да се одржи низ столетијата.

Во XIV век, неа ја подигнал синот на властелинката Даница, која била ктиторка на црквата Свети Никола во с. Љуботен, властелинот Бојко.Тој истовремено се јавува и како основач на повеќе црковни објекти од Скопската околија. Низ вековите, црквата била разурнувана и повторно обновувана. Од натписот на влезната врата, што датира од крајот на XV век, се дознава дека нејзини возобновувачи биле Милица, потоа Никола заедно со својот татко и со митрополитот Атанасиј.

Манастирскиот комплекс денес, покрај црквата, го сочинуваат конакот со камбанаријата, владичката резиденција, домаќинската куќа и манастирската чешма со здрава и чиста изворска вода. Црквата има облик на стеснет впишан крст во чиј средишен дел се издига осумстраната купола со четирите прозорци и ниши, што се потпираат на пиластри. Источната страна на надворешната страна завршува со тристрана олтарна апсида.

Живописот во внатрешноста на црквата потекнува од крајот на XV век. Поделен е на пет зони во кои се претставени бројни фигури во цел раст и во медалјони, како и композиции со Христовите маки и Големите празници. Ктиторите на црквата, Милица и Никола се предадени во граѓанска облека. Живописот во оваа црква претставува послабо уметничко остварување и вистински контраст на оној во црквата од тоа подрачје, Свети Андреа.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4868 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 59

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Моштите на Св.Марина
--------------------------------
 Времената мерка - “Овнов рог”, или половина век
--------------------------------
 Дисциплината кај војската на Македонците
--------------------------------
 Македонците први за воен род – коњица
--------------------------------
 Мариово–македонска автономна област под Отоманите
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: