Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7577
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство > Цркви и манастири во Македонија
Манастир Свети Андреа
Сподели на Facebook
Во прекрасниот амбиент на месноста Матка, опкружен со високите карпести предели, на левиот брег на акумулационото езеро Матка, на неколку стотина метри од манастирскиот комплекс Матка, се наоѓа манастирот Св. Андреа, што припаѓа на Скопската епархија.

Во сочуваниот натпис над западниот влез од внатрешната страна стои дека оваа манастирска црква во 1389 година ја подигнал Андреа, вториот син на кралот Волкашин. Во еден друг, прилично оштетен натпис, од истата црква, забележани се местата што ктиторот како имот ги подарил на овој манастир. Над нишата на јужната страна од олтарната апсида е назнначено името на монахот Калест Кирил, кој дал свој придонес во подигањето на црквата, заедно со останатите лица чии имиња се впишани на северната страна од апсидата, меѓу кои се митрополитот Јован зограф и монахот Григориј.

Натписите во овој споменик на културата се напишани со грчко и со словенско писмо.

Манастирската црква Свети Андреја е решена во форма на издолжен триконхос, во чиј средишен дел се издига сводна купола. Во средината на XVI век била доѕидана припрата.

Фрескоживописот по своите стилски и уметнички особености ја издвојува оваа мала црква од останатите споменици во Македонија од тоа време. Зографот кој работел во црквите во околината на Прилеп живописал сцени и фигури што отскокнуваат од традиционалната иконографска шема. Во три хоризонтални зони, со жив колорит, се претставени фрески со фигури на Светите воини, (св. Ѓорѓија, Димитрија, Теодор Тирон и Теодор Стратилат во цел раст, кои се одликуваат со изразена животна сила и световен израз) и сцени од животот на Христос.

Покрај црквата, овој манастирски комплекс го сочинуваат големиот конак чие точно време на изградба не е познато, и неколку помошни објекти што се користат како магацински простор, летната кујна со фурна и една голема тераса, лоцирана на самиот брег на езерото.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8320 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 19 јули 2018
Моментно посетители: 103

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 “Перфидии” - воени подлости
--------------------------------
 Воената секира и Македонците
--------------------------------
 Најстрашниот и најразорен земјотрес во Македонија
--------------------------------
 Тајната на сребрената рака на Св. Богородица
--------------------------------
 Децимирање – казна десеткување заради малодушност
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: