Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7621
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Религии пред христијанството > Многубожество
Олимп (Olympos) положба и карактеристики, опис
Сподели на Facebook
Олимп е висок планински масив денес во Грција иако историски никогаш не припаѓа на етно-културниот грчки (хеленски) простор но напротив на македонскиот.
Со својот правец на простирање Олимп го отежнува приодот помеѓу (Егејска) Македонија и Тесалија и го канализира на тесен приморски појас.

Олимп е издвоен масив, окружен со тесни речни долини од р.Пиниос (Pineios) на југ,Мавронерија (Mauroneri) на север и Аликамон (Alikamon) на запад, а на исток неговите ограноци допираат до самиот брег на Егејско море. На југоисток со планината Оса (Ossa, 1978 m.) прават собран теснец Темби (Tempi) по кој водат главните комуникации од Тесалија кон Солун (Thessaloniki).


Масивот Олимп

Врвот Сколион (2916 m.) е највисокиот врв на Олимп а воедно и во Грција денес а по врвот Мусала (2925 m.) во Бугарија и на Балканскиот полуостров. Олимп му припаѓа на Родопскиот планински систем. Тесната долина на р. Зилијана (Ziliana) го дели на Висок Олимп (Ano Olympos) на север и Долен Олимп (Kato Olympos, 1587 m.) на југ.

Висок Олимп е испресечен со стенасти и стрмно падини, особено источните, со повеќе клисурести долини. Источните падини до 600 m. висина се обраснати со макиа. Од 600 m. до 2 000 m. со листопадна шума, а над 2 000 m. со пасишта; западните падини во ниските делови имаат листопадна и четинарска шума, а во повисоките со оскудни пасишта.

Долен Олимп е стеновит, претежно во облок на платоа од стрмни падини покриени со пасишта; делумно е пошумен.

Олимп е тешко прооден, па постојат многу пешачки патеки. Автомобилските патишта се главно обиколни а на југ и исток и железничката пруга на правецот Солун-Атина.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5692 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 21 февруари 2019
Моментно посетители: 110

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најстариот кадар од македонската Филмска уметност
--------------------------------
 Археолошки истражувања и грабеж на Македонија
--------------------------------
 Св. Стефан патријарх Цариградски
--------------------------------
 Св. мчци: Македониј, Татијан и Теодул
--------------------------------
 Како макот ги преживеал Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: