Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7708
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Религии пред христијанството
.: Патријахат :.

Дека токму Херакле е зачетникот на патријахатот кај Македонците, укажува и што тие токму него го сметаат за – прататко (Propator). Ова ќе рече дека со него започнува – патријахатот.

fe

Херакле е едно од најстарите божества сеедно што се јавува и во форма на херој, полубог и сл. митолошки подоцнежни варијации.

fe

Херакле ги гради познатите “Хераклови столбови” кај древниот град Тапсак во Сирија на преминот од Арабија во Африка, така што водат низ Средоземното Море.

fe

Херакле се смета за Родоначелник на Македонците но и на нивната кралска куќа. Во времето на Александар III Македонски,го носел епитетот Propator кој на пример Хелените го користат за други божества но не и за Херакле.

fe

четврток, 04 јуни 2020
Моментно посетители: 59

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Годината на стаорите кои одонесоа милиони во смрт
--------------------------------
 Царот на Јапноија во 1976 г. ја посети Македонија
--------------------------------
 Македонија ограбена ризница на културно наследство
--------------------------------
 Златото на Индија кај Александар
--------------------------------
 Дисциплината кај војската на Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: