Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Македонизам > Македонски конституционализам > Македонски конституционализам
Воениот легитимитет на македонскиот крал
Сподели на Facebook
Македонскиот крал со своите војници секогаш има близок однос, тие му се обраќале слободно, без протоколи и употреба на титули и слободно дискутирале за сите прашања.
Со целосна слобода и иницијатива предлагале, а биле и критични во однос на некои одлуки од кралот. Војничката комуникација, лична и пријателска доверба, со кралот кој во сите битки бил и нивни соборец, биле главниот фактор за цврстината, унитарноста и непобедливоста на македонските фаланги. Кога македонските војници го гледале својот крал како заедно со нив го ризикува својот живот, прима удари и рани и ги сноси сите други последици од битките, себеси уште помалку се штеделе. Присуството на кралот на самото место на битката станало непрекршлива традиција. Познато е дека кога среде битка со Илирите загинал кралот Филип I  (околу 593 год.п.н.е), таткото на Аероп I (околу 563 год. п.н.е), Аероп иако бебе бил донесен уште додека траела битката. Бил ставен во лулка зад борбените линии но така да го гледаат неговите војници, што им дало уште поголем елан да победат. Со ова македонските монарси го имале најскапоценото нешто што секој монарх би го посакал, довербата од најблиските и соборците. Кралот имал внимателен однос и кон своите поданици кои и го чинат јадрото на македонскиот народ, но и затоа што од таму доаѓале и регрутите за фалангите, особено по Филип кој воведува обврзителна обука.

 
Александар Македонски во првите боребени редови

Македонските кралеви во сферата на одбраната биле неприкосновени и со најголеми овластувања, “командувањето и воените одлуки биле апсолутна ингеренција на кралот”. Македонскиот крал во сферата на одбраната можел да се советува но секогаш одлуките ги носел сам и за нив никому не одговарал ниту имал обврска за отчетност. Ова произлегувало и од строгата воена дисциплина како главна одлика на македонската војска, каде кралот “располагал со животите на своите војници”. Оваа исклучителна неприкосновеност и суверена позиција на кралот во воените работи е заслуга на самите македонски кралеви зашто како врховни команданти биле кралеви – борци.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5203 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 70

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Овошја во Македонија со потекло од Арапите
--------------------------------
 Годината на стаорите кои одонесоа милиони во смрт
--------------------------------
 Киклопскиот ѕид во Македонија меѓу најстарите
--------------------------------
 Наумакија – македонска поморска вештачка битка
--------------------------------
 Музејот како поим потекнува од деветте музи
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: