Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Македонизам > Македонски конституционализам > Македонски конституционализам
Македонска тајна на успехот
Сподели на Facebook
Токму во начинот на практикување власт е тајната на успехот за историската нужност да се создаде, постои и развие до највисок степен македонската држава.
Тајната е и во тоа што македонската монархија со својот специфичен начин на практицирање власт не се витопери во тиранија. Власта над македонскиот народ не се остварувала со моќ и страв, туку со сила на согласноста и на разумноста во одлучувањето, за разлика од власта над освоените народи. Македонскиот начин на владеење не го опфаќа само кралот но и поширокиот круг советници, дворјани, принцеви, базилеи и пријатели врз кои се потпирал при носењето државни одлуки. Тие пак од своја страна како рамноправни учесници во распавата, представувале Советодавно тело на кралот.

Дворјаните сепак биле свесни за повисоката положба на кралот и неговата улога во државата, но тие се и негови пријатели кои во средбите го поздравувале со поклон и симнување на капата како воспоставен кралски протокол и владеечки манир. Оваа хиерархија постои на индиректен начин и неа ја почитувале дворјаните и аристократскиот слој. Не чуди што на македонскиот двор постои и единствената титула пријатели на кралот, која не се добивала по наследен пат, но по заслуги што е уште една специфичност во однос на другите монархии во светот.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5361 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 42

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Прст од раката на Св.Ѓорѓи во Паралово
--------------------------------
 Св. Васа Солунска
--------------------------------
 Поход на Скитите кон Македонија и нивниот крај
--------------------------------
 Вампирите кај Македонците уште во XII век
--------------------------------
 Вселенските црковни собири
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: