Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7712
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Македонизам > Македонски конституционализам > Македонски конституционализам
Македонски конституционализам
Сподели на Facebook
Од длабината на антиката, кај македонскиот народ e и потребата од конституирање и организирање во своја политичка заедница, низ заедничкото живеење, а со цел да нема анархија и хаос.
Прифаќањето на таа потреба е основниот услов за појава на македонскиот конституционализам до денес. Појавата на македонската античка држава е предвесник на оваа потреба а како модел на единствена централизирана држава е клучно важна за конституционализмот. Не само заради откривање на стариот легитимитет на државата и државноста на македонскиот народ, но и заради откривање на неговата смисла на постоење.

Што ја дефинира и потврдува македонската конституционалност?!

- Македонската античка држава има своја територија.
- Македонската античка држава има своја организирана власт.
- Македонската античка држава има своја царска династија.
- Македонската античка држава има свое писмо
- Македонската античка држава има свој македонски јазик.
- Македонската античка држава има своја дисциплинирана армија .
- Македонската античка држава има свој монетарен систем.
- Македонската античка држава има свои национални симболи.
- Македонската античка држава има своја надворешна политика.
- Македонската античка држава има свој вредносен систем на постоење.

Основите на македонскиот конституционализам во создавањето модел на унитарна држава со управна форма - монархија и форма на уредување унитарна држава на македонскиот народ, со политички институции, македонската фаланга; се препознаваат токму во македонската античка држава.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5602 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 07 јули 2020
Моментно посетители: 38

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Што е ансамбл?
--------------------------------
 Во Јапонскиот парламент – “Лига за Македонија”
--------------------------------
 Дахија највисок јаничарски чин
--------------------------------
 Потеклото на парадите – од Македонците
--------------------------------
 Св. Ахил еп. Лариски
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: