Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7720
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Македонизам > Филизофија на Македонизмот > Македонизмот и неговата филозофија
Нацијата општо
Сподели на Facebook

При дефинирањето на нацијата Гелнер, појдува од некои интересни позиции кои само навидум делуваат и разумно.

Со асоцијацијата на човек и сенка, тема на романот од Шамисо - емигрант во Германија во времето на Наполеон, Гелнер илустрира човек и нација, т.е нацијата ја споредува со сенката на човекот. Каде и да оди човекот нацијата го следи како и сенката.

Со романот тој потсетува дека кога следбениците и познаниците ќе приметат дека човекот нема сенка, почнувале да го одбегнуваат.Така заклучува дека Човекот без сенка е Човек без нација, но и дека човекот без нација им пркосел на признаените категории и предизвикувал одбивност(?!)

По ова Гелнер влегува во една само навидум реална базичност на национализмот но како мотив повеќе дека нешто не е во ред со неговата и таква темелна вредност.

Заклучувајќи дека човекот мора да има националност како што мора да има еден нос и две уши а ако ги нема тоа можело само при катастрофа, тој токму во тоа гледа своевидна катастрофа (?!).

Демек и без нос и без уши човекот е пак човек, не е нешто друго, (освен што е без нос и без уши, изгледа !– з.н ). И во ваквата поставеност на работите со човекот и нацијата тој гледа проблем па мудро заклучува :

“Да се има нација не е нужна особина на човештвото, но денес таа почнува да се појавува како таква.
Всушност, нациите, како и државите, се случајност, а не универзална нужност“(?!-з.н)

Што да се каже на ваквата мудрост?
Ќе мора токму низ неговиот начин на гледање да го преведеме ова. Бидејќи самиот нацијата ја споредува со уши и нос, ова укажува дека да се има уши и нос не е нужна особина на човештвото, иако таа денес се појавувала како таква (?!).

Но мораме да му забележиме и дека човекот се создал таков - со уши и нос, па ако тие се непотребен вишок, тогаш ниту природата ќе немала потреба да ги вградува. Второто, за нациите и државите како случајност а не универзална нужност, со ова се уште понеодржлив став, зашто факт е дека и носот и ушите не се случајност на природата но токму универзална нужност.Толку од нас, за ова од него.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5939 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 13 август 2020
Моментно посетители: 75

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Архелај I, најголемиот Македонски крал–реформатор
--------------------------------
 Филип и Александар, најчести имиња во Македонија
--------------------------------
 “Перфидии” - воени подлости
--------------------------------
 Најголем рудник за воденички камења
--------------------------------
 “Соломоново клејмо” – заштита од зло
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: