Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Македонизам > Филизофија на Македонизмот > Македонизмот и неговата филозофија
Македонски и општ национализам
Сподели на Facebook

Денес национализмот главно се смета како политички принцип на поклопеност меѓу политичката и националната единица. Тој се дефинира и како сентименталност кон своите етнотериторијални посебности.

Но истовремено овој национален сентимент е чувство на гнев предизвикан од кршењето на принципот или обратно - чувство на задоволство од целосната негова исполнетост.

Македонскиот национализам е повеќе од првото зашто за разлика од околните национализми кои ја имаа привилегијата да се во постојано или делумно задоволство од исполнетост, тој е само гневен заради кршењето на неговите основни човекови права. Соседските уште и се разгалуваа до таа мера да постојано врескаат за нови привилегии преку нови и нови отстапки од македонскиот етнокултурен простор.

Значи и додека ова го искажуваме тоа го искажуваме со наш македонски тип на национализам кој е во чисто одбрамбена позиција иако другите националисти а наши противници, настапуваат како да тие се бранат. Всушност вршат замена на тези.!

Тој наш национализам е од т.н.р со “универзален дух”. Од време на време имало и други вакви националисти непристрасни кон својата национална припадност и како такви великодушно ја проповедале доктрината за еднаквост на сите нации.

Едноставно тие да се под еден покрив и да се воздржуваат од вклучување неприпадници на нацијата под тој покрив, но и да се толерантни кон другите, почитувајќи ги нивните универзални културни особености и права.Само тоа македонскиот национализам проповедал.

Како таков македонскиот е уште и неегоистичен национализам. Како доктрина, може да се поткрепи со цврсти аргументи, како што е пожелноста да се зачува едноставно својата културна разнообразност, заложбата за плуралистички меѓународен политички систем и за намалување на внатрешните тензии воопшто во и меѓу државите. Ваква доктрина македонскиот национализам имал и во минатото, таква е и денес.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6515 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 49

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Хелените најголеми противници на Македонците
--------------------------------
 Единствениот Македонец од Титаник – преживеал
--------------------------------
 Св. вел. мч. Анастасија Узорешителница и др со неа
--------------------------------
 Првиот Млековод на Балканот во Македонија
--------------------------------
 Прва монашка република на Балканот
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: