Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Суверена Македонија
За црнилата и чистотата
Сподели на Facebook

На бел костум и најмала дамка се гледа, додека на црниот не се гледа нити најцрната

.Токму затоа негаторите на македонскиот народ прават се да ни го потемнат и зацрнат разумот, сеќавањата и доказите за нашиот опстој. Што повеќе дамки и нејаснотии ни прикажат пред светот ,тоа поблиску се до целтта.

Во здрава средина и една единствена дамка, еден упад, предизвикува вознемиреност, тегобност, револт и општа мобилизација. Но во темна и валкана средина со погрешни мерки, разјадена од корупција и присутни пропаганди , “уфрлениот ѓавол” е неприметлив. Тој влегол и работи а да тоа средината не го ни забележува и самата навикната на – црнилото. Нашите негатори сметаат на ова, па ги користат сите транзициско-економски слабости низ кои проаѓаме како народ и земја, на преминот од еден во друг систем

Во Македонија има навала од “независни” агенции, НВО –и, медиуми, политичари, советници и душегрижници за се и сешто ( со чесни исклучоци ). Се случуваат нарачани анкети од Грција ,регистрации на паралелни цркви на Србија и работа на секакви секти кои пак треба да го дорасцепкаат верското врзувачко ткиво на македонскиот народ – кај православните со протестански секти а кај муслиманите со вехабизам или претопување во Албанци и Турци.
Но особено интересни по безмерната глупавост и инает во затемнувањето на нашата свест за историската фактичност, се кој не ако не нашите "мили "соседи – Болгарите. И пак со истите фалшиви историски блеења , малку во поново пакување но сепак – исти. Кутрите ,колку мизерно и бедно ќе изгледаат ли само по се што ќе го видат на сајтов.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6028 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 15 јули 2020
Моментно посетители: 112

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. Лука апостол и евангелист
--------------------------------
 Св. мччка Теодотија со трите деца
--------------------------------
 Златото на Индија кај Александар
--------------------------------
 Наумакија – македонска поморска вештачка битка
--------------------------------
 Македонско писмо кое најдолго патуваше
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: