Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7712
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонскиот народ спроти бугарскиот окупатор
Вано Гунев (1918 – 1943 год.)
Сподели на Facebook
Роден е на 03.XI.1919 год. во Кавадарци. Припадник на градската бунтовна младина која уште веднаш по бугарската окупација доаѓа во судир со новата окупаторска власт.
Активен е во подготовките за исфрлање на партизанскиот одред во Тиквешијата, собирајќи оружје, материјали и помош.

Со излегувањето на одредот Добри Даскалов Вано Гунев не случајно е еден од првите негови борци и како таков учествува во сите битки и акции до неговата смрт. При една од тие нив кога одредот врши успешен пробив на бугарскиот обрач кај с. Бојанчиште при повлекувањето, Гунев е ранет и останувајќи без муниција е фатен од Бугарите. По патот од Бојанчиште до Дреновските клисури на најѕверски начини е измачуван од Бугарите како нивен воен трофеј со цел и да извлечат и други признанија за Одредот и неговите базни илегални погачки мрежи.Кога не успеваат во тоа подоцна го ликвидираат со другите фатени илегалци како пример за востанатата Тиквешија.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5576 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 07 јули 2020
Моментно посетители: 30

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Првата црква во Европа е во Македонија
--------------------------------
 Преп. Петар Атонски
--------------------------------
 Преп. Григориј Синаит
--------------------------------
 Преп. Теофан
--------------------------------
 Античката “Теургија” и македонскиот фолклор – едно
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: