Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонскиот народ спроти бугарскиот окупатор
Рајна Соколова (1905-1943 год.)
Сподели на Facebook
Македонскиот херој - мајка на три деца родена е во Кавадарци во 1905 год.
Уште веднаш по бугарската окупација на Македонија се вклучува активно во помагањето на народноослободителното движење. Токму во нејзината куќа се оддржуваат илегалните состаноци од македонското движење на отпорот против бугарската окупација.

Активна е особено при исфрлањето на партизанскиот одред “Добри Даскалов” на почетокот од 1943 год. во пазувите на шумната и бунтовна Тиквешија. Се истакнува и при пренесувањето материјали за движењето, оддржувањето врски со илегалните функционери и базата како и во работата меѓу жените при собирање помош за партизанскиот отпор.
Сите нејзини активности колку и да беа внимателно прикривани не можеа да не останат сомнителни за бугарскиот окупатор кој почнува да ја следи.

Јуни 1943 год. е фатена од бугарската полиција, затворена и ѕверски измачувана за да ги открие врските со движењето т.е градската илегална мрежа и силите на вооружениот македонски отпор. Но храбрата Македонка останува нема на сите измачувања, испрашувања и ѕверски тепања.

13 јуни 1943 год. заедно со група дотогаш фатени и држени борци и илегалци е одведена во месноста “Фаришки Дол” кај с. Фариш. За последен пат тука Бугарите бараат од неа признание а кога не го добиваат пак е најѕверски измачувана а потоа и стрелана заедно со останатите 10-мина храбри Тиквешани. Рајна Соколова го положи животот на олтарот од измачената и поробена татковина – Македонија најдиректно пркосејќи му на нејзините окупатори – Бугарите и нивните бескрајно алчни апетити.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5784 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 112

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Дијадоси – наследници на Александар Македонски
--------------------------------
 Преп. Теофил исповедник
--------------------------------
 Најголема археолошка акција со светот
--------------------------------
 Византија паѓа заради долгови
--------------------------------
 Македонци – прогласени за херои на Нирнберг
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: