Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8842
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век
.: Македонија во Кралството на СХС :.
Српска кралска династија која владее со кралството на Србите, Хрватите и Словенците (скратено СХС) а подоцна и преименувано во кралство Југославија.
fe
Март 1941 год. кралството Југославија, пред својот конечен крах има:
fe
Големосрпската владеачка клика и кралот Александар Караѓорѓевиќ сакајќи да го премавнат парламентаризмот и да воведат диктатура со која ќе го зајакнат хегемонистичкото владеење и унитаризмот, одат со екстремни мерки.
fe
 

сабота, 13 април 2024
Моментно посетители: 10

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Докажувањето на младите Македонци од антиката
--------------------------------
 Македонскиот крал-бебе на бојното поле
--------------------------------
 Целиот учен свет на антиката – во Александрија
--------------------------------
 Поимот лептерно (лефтерно – лесно)
--------------------------------
 Елијан за Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: