Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонија во Кралството на СХС
Кралството Југославија – 1941 год., пред крахот
Сподели на Facebook
Март 1941 год. кралството Југославија, пред својот конечен крах има:
• Срби .....................6 446 000
• Хрвати..................3 826 000
• Словенци.............1 444 000
• Македонци.............785 000
• Црногорци..............397 000
• Муслимани.............856 000
• Албанци...................536 000
• Унгарци...................468 000
• Германци.................500 000
• Турци........................113 000
• Романци...................138 000
• Евреи..........................68 000 (според податоците од 1931 год.)
• Други........................250 000

ВКУПНО....................15 956 000


Кралството Југославија во една од територијално-срески  поделби од 1922 година

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 9605 пати
Просечна оцена од посетителите
 2,6 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 91

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Првото нуркачко ѕвоно на светот од Македонците
--------------------------------
 Влезот на Османлиите во Европа е заради предавство
--------------------------------
 Првата црква во Европа е во Македонија
--------------------------------
 ”Алкалоид” прва фабрика на Балканот за опиум
--------------------------------
 Филип и Александар, најчести имиња во Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: