Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Судбината на Егејска Македонија
МИГРАЦИОНИТЕ ДВИЖЕЊЕ ВО ТЕКОТ НА I СВЕТСКА ВОЈНА
Сподели на Facebook

Овој процес на иселување од Егејска Македонија, како и започнатиот процес на конолизирање со емиграцијата од Кавказ и други области, се прекина поради настанатата ситуација,...

повлекувањето на српските војски од Вардарска Македонија и нејзино окупирање, како и на Источна Егејска Македонија од Бугарија и стационирање на сојузничките војски на територијата на Егејска Македонија 1.

Со ова настана нов бран на емиграција на македонскиот народ и тоа во три правци. Незадоволни од српската, а подоцна и од бугарската окупација Македонците од овие области емигрираа во Егејска македонија, каде грчкатите власти во тоа време ги стационираше во пограничните области на Егејска Македонија: Лерин, Сорович, Острово, Виден, Меглен, Ениџе Вардар, Гумениџе, Бојмица, Кукуш.2

Од друга страна пак од Егејска Македонија се јави емигрирање во правец на територијата на Македонија окупирана од Бугарија, при што се избегнува регуртирањето во грчката војска.

Првата светска војна за Грција заврши поволно. Таа се прошири и на Западна Тракија која со Букурешкиот мировен договор и припадна на Бугарја.

Македонците од Егејска Македонија претрпеа нови загуби поради принудни иселување. Од друга страна, на територијата на Егејска Македонија била населена нова емиграција со прогрчки чуства иј број изнесувал околку 100 000 лица3. И покрај овие вештачки етнички граници состојбата во Егејска Македонија и понатаму остан неповолна за Грција. И натаму доминантно население во Егејска Македонија беше македонскиот народ. Ёосвен тоа, еден дел од колонизаторското насеение во Егејска Македонија се состоше со Македонци од Пиринска и Вардарска Македонија, кои иако патријаршисти., во никој случај не им одговараа на Грците.4

1Sarrail general – Mon sommandement en Orient (1916-1918) грчки букви

2Државен архив Србије – Београд, Фонд, Избегличка архива Министерства иностраних дела – Владини комесари

3 грчки букви

4 Голем дел од Македонците – патријаршисти, кои во текот набалканските војни и Првата светска војна под влијанието на големогрчката пропаганда се иселија во Грција, соочени на самото место со вистината дека тие не се и не можат да бидат Грци, како што мислеле, по нормализацијата на состојбата с евратиле во своите домови. Таквите случаи најмногу ги има кај Македонците од Струмица и околината, од гевгелија, Дојран, Битола и битолско. (Лична анкета на Тодор Христов Симовски)

 

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5763 пати
Просечна оцена од посетителите
 4 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 13 јули 2020
Моментно посетители: 86

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонското име одбрането и со ихитофауната
--------------------------------
 Византија паѓа заради долгови
--------------------------------
 Нова обука на аскерот за Македонија
--------------------------------
 Првата црква во Европа е во Македонија
--------------------------------
 Грижата и дарежливоста на Александар
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: