Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Балкансите војни и Македонија
Срби за делбата на Македонија
Сподели на Facebook

На крајот им беше познато тврдењето на самите Македонци дека се подеднакво далеку и од Србите и од Бугарите.

Сето  ова ги присилуваше нивните одговорни политички кругови да ги напуштат старите патишта кои ни Србите ни Бугарите не ги доведоа до целта, туку да се обидат до неа со договор за поделба на Македонија .“ 

( Белиќ Александар – “ Срби и Бугари у Балканском савезу и меѓусобном рату “, Београд, 1913, стр. 98 )

 “Ние сме готови на се и ќе влеземе во секаква комбинација, со бога или со ѓаволот, ако притреба да го спречиме решавањето на македонското прашање на штета на нашите животни интереси, без чие задоволување при денешните балкански услови за Србија не може да има живот. “              
( Др. Милован Ѓ.Миловановиќ Претседател на Српската влада по создавањето на “ Српско-Бугарскиот договор “ од 1912 год. )

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6085 пати
Просечна оцена од посетителите
 3 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 15 јули 2020
Моментно посетители: 65

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. Ахил еп. Лариски
--------------------------------
 Св. Лука апостол и евангелист
--------------------------------
 Св. мччка Васса со деца: Теогниј, Агапиј и Пист
--------------------------------
 Планевите на градбите по македонскиот обичај
--------------------------------
 Фалангата во борба со “Амазонки”
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: