Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонците и Младотурската револуција
Младотурци војсководци – Али Риза паша
Сподели на Facebook

Али Риза паша (1859-1933 г.) е еден од најголемите турски (и младотурски) војсководци, маршал на турската војска. По завршувањето на Военото училиште во 1885 г., како Генералштабен капетан, упатен е во 1886 г. во Германија на тригодишно понатамошно воено усовршување.

По враќањето во земјата завзема разни позиции во војската и одредено време предава, историја на војните и тактика на Воената академија. Во чин Генерал-потполковник унапреден е во 1901 год.

Во револуционерната и бурна 1903 год. во Македонија токму тој е Гувернер и Командант на град Битола, тогаш еден од најраздвижените и превирачки градови.Година подоцна, во 1904 год. како Генерал-полковник поставен е за Командант на сите турски вооружени сили во Јемен.Наредната 1905 год., унапреден е во чин маршал.

Како висок турски офицер образуван на западот и Али Риза паша се приклонува кон младотурските струи за промена на старата турска империја. Во 1908 год. за време на Младотурската револуција тој е избран за Сенатор а подоцна во Младотурската Влада на два пати е Министер на војската. За време на Првата балканска војна 1912-13 год. Али Риза паша командува пак со турските сили главно во Македонија на тогашната Западна турска војска насочена кон Србија, Црна Гора и Грција, која е поделена во неколку засебни групи. Овие групи заради просторната одвоеност, планинското земјиште, слабите комуникации и војници кои дезертираат особено христијаните, оперирале без големо влијание од нивниот заеднички Командант. Така неговата “Вардарска армија” трпи пораз кај Куманово, принуден е да се повлекува но тактички успева да ги задржи српските сили кај Битола а истовремено да ја столчи грчката 5-та дивизија кај с.Баница и с.Соровиќево. Сето ова му овозможило по конечниот пораз кај Битола – да организирано ги извлече деловите од Вардарската армија кон Лерин.

Али Риза паша по војните извршува и други значајни функции во Турција. Така 1919 год. тој е Претседател на Владата на Турција (Голем Везир), а во 1921 год. во Кабинетот на Тефик паша е и заменик на Претседателот на Владата, потоа Министер за градежништво и Министер за внатрешни работи.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6202 пати
Просечна оцена од посетителите
 1 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 19

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Грижата и дарежливоста на Александар
--------------------------------
 Времената мерка - “Овнов рог”, или половина век
--------------------------------
 “Соломоново клејмо” – заштита од зло
--------------------------------
 Св. мчка Тесалоникија со Авкт и Таврион
--------------------------------
 Светло и поплочување на градови, дело на Македонци
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: