Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонски преродбеници
Хаџи Јоаким Крчовски
Сподели на Facebook

Првиот клижевен работник во новата македонска литаратура- Јоаким Крчовски е роден во с. Крчово, во Демир Хисарско, Пиринска Македонија, во средината на 18 век.

Тој е првиот народен учител кој што се труел да просвети што поширок слој луѓе и кој што глејал да направи известен напредок во црковно-просветен поглд. Тој почнува да пишува, покрај на црковио-славјански и на народен јазик. И така Јоаким Крчовски го направи првиот и најважен чекор во културно-просветната историја на македонсквот народ во XIX век, Тој го напечати првото дело на народен јазик во Будим 1814. Од делата на Крчовски се добива јасна слика за положбата на нашето друштво во цела Македонија во првата четвртина на XIX век.
Крчовски отпечатил неколку дела: 1. "Повест против страшнаго и втораго пришњствија Христова" 1814 год, во Будим. 2. "Митарства" 1817 год. 3. "Различни поучителни наставленија", печатени во Будим 1819 год. Делата на Јоаким Крчовски често се препечатувани и препишувани, што зборува за нивната популарност за големиот иитерес што го покажува македонскиот чи-тател во првата половина на XIX век, кон книжевната работа.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 9917 пати
Просечна оцена од посетителите
 3 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 13 јули 2020
Моментно посетители: 81

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Реонот на Алшар со единствени рестенија
--------------------------------
 Св. Прохор Пчињски
--------------------------------
 Св. Васа Солунска
--------------------------------
 ”Алкалоид” прва фабрика на Балканот за опиум
--------------------------------
 Прст од раката на Св.Ѓорѓи во Паралово
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: