Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8525
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонски преродбеници
Партенија Зографски
Сподели на Facebook

(1818—1875)
Роден с во, с. Галичник.

Се учел нa "азбука", часослов, псалтир и светче, во дебарскиот манастир Св. Јован Бигорски. Потоа ја завршил Московската академија од каде се вратил во своето родно место и заедно со Д. Миладинов водел борба проивв грцизмот. Од 1857—1.859 год. заседнал во Цариград, каде ги издал своите македонски учебници.
Партвниј бил рамиположен за Поњано — Кукушки епиокоп. Заедно со Кирјак Дражилович се обидува одново да се отвори славјанска печатница во Солун, но грците попречиле. На практика Партепиј се служел со македоиски говор, галичко наречение и се обидувал теоретски да го разреши прашањето за литературен јазик во Македонија, поради кое што беше презрен од егзархијата. Умрел во февруари 1875 години.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7747 пати
Просечна оцена од посетителите
 3 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 23 септември 2023
Моментно посетители: 100

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. Евстатиј архиеп. Антиохиски
--------------------------------
 Св. мччка Теодотија со трите деца
--------------------------------
 ”Лустрација” на македонската античка војска
--------------------------------
 Најголем рудник за воденички камења
--------------------------------
 Поход на Печенезите во Македонија и нивниот крај
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: