Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Илинденско востание
Одржувањето на окружните конгреси
Сподели на Facebook

Настаните во Илинденскиот период според целите претставуваат револуција на македонскиот народ.

Таквиот карактер на востанието го определуваат повеќе факти: 1. подготовките и раководството ги водела Револуционерната организација; 2. таа имала за цел по пат на сила да се разурне Турската Империја, 3. за извршување на таа цел биле создадени вооружени сили, односно армија на МРО што, всушност, претставувала македонска војска и 4. била создадена македонската Крушевска република. Според тоа, Илинденското востание не било цел, туку средство и начин за остварување на целите на македонската револуција.

Непосредно по донесувањето на одлуката на Солунскиот конгрес на ТМОРО во јануари 1903 година за објавување востание во Македонија, раководителите на одделни револуционерни окрузи особено внимание им посветиле на политичките подготовки и на организацијата и вооружувањето на четите. Согласно воената и политичката стратегија на ТМОРО и процената за односот на воените сили и воената состојба на територијата на Македонија, раководствата на револуционерните окрузи ги започнале соодветните подготовки на населението за востание.

Во текот на првата половина на 1903 година во револуционерните окрузи се одржале конгреси на окрузите на кои биле донесени конечни решенија за формирање главни раководства на востанието во окрузите, за организационата структура и вооружувањето на воените сили. Основите за извршување на поставените задачи постоеле во повеќегодишното искуство на агитационо-организаторските чети, во одредбите на Уставот и на Правилниците на четите на ТМОРО.
---------------------------------------------------
Извор: Илинденско востание со слика, текст и звук
Д-р Ванче Стојчев

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5239 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 14 јули 2020
Моментно посетители: 53

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Највредната препродадена збирка од Македонија
--------------------------------
 Златото на Персија кај Александар
--------------------------------
 Архелај I, најголемиот Македонски крал–реформатор
--------------------------------
 Кулите како градби во Македонија
--------------------------------
 Пожар во Александриската библиотека од Христијани
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: