Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Илинденско востание
Формирање ударни (терористички) групи
Сподели на Facebook

Посебно место во развојот на ТМОРО имале терористичките групи и курирската служба. И двете формации имале повремен карактер.

Курири на Организацијата можеле да бидат само лојални, храбри, снаодливи и луѓе кои ги познавале тајните патишта за да можат да пренесат тајна пошта, оружје или да преведат одредени лица во други региони. Освен куририте во повремениот состав на ТМОРО биле вклучувани и терористите на Организацијата.

Според Иван Хаџиниколов, еден од основателите на МРО, првите терористички групи биле формирани со решение на ЦК пред крајот на 1895 година со задача "да ги казнат уличните шпиони". Првата терористичка група создадена од Организацијата била во Прилеп составена од четири души. Раководител бил Јордан Попкостадинов, а членови Григор Богојчев, Пере Бодлев и Д.Т. Таа имала задача да ги следи турските движења низ градот. Во текот на 1896 година терористичка група била формирана и во Крушево.


Методи Патчев

Покрај следењето одредени луѓе, таа имала задача да собира пари за потребите на организацијата, да го помага нејзиното вооружување и друго. Наскоро, речиси, сите месни револуционерни комитети формирале свои терористички групи. Со својата дејност тие ја демонстрирале силата на ТМОРО и го зацврстувале најзиниот авторитет. Од позначајните акции што ги извршиле избраните терористи била акцијата што ја извршил учителот Методи Патчев кој на 5 август 1898 година во Охрид го убил турскиот шпион Димитар Грданов. По налог на организацијата терористички групи се формирале во Битола, во Солун, во Кукуш, а во Прилеп се проширила постојната. На тој начин до октомври 1898 година терористички групи дејствувале во 12 околии на ТМОРО. Во одредени случаи терористите, со оглед на нивното искуство, се вклучувале во агитационо-организаторските чети и често им помагале во разни осигурувања или воена заштита.

---------------------------------------------------
Извор: Илинденско востание со слика, текст и звук
Д-р Ванче Стојчев

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5814 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 14 јули 2020
Моментно посетители: 13

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Античката “Теургија” и македонскиот фолклор – едно
--------------------------------
 Заслугите на Анастасие I за градбите по Македонија
--------------------------------
 Св. мччка Васса со деца: Теогниј, Агапиј и Пист
--------------------------------
 Најквалитетниот опиум на светот – македонскиот
--------------------------------
 Австрија во чест на потомството од Мисирков
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: