Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Илинденско востание
Селската милиција
Сподели на Facebook

Во состав на вооружените сили на ТМОРО, покрај вооружените чети, како постојана воена сила, влегувале и селската милиција што претставувала еден вид вооружување на народот.

Идејата за формирањето на селската милиција е поттикната на Ресенското советување. Тогаш, покрај другото се зборувало за вооружувањето на народот за да може самостојно да се брани, особено во селата од башибозукот и паравоени формации. По појавата на првите вооружени групи, почнала да се формира и селска милиција по сите македонски села каде што постоеле комитети на ТМОРО.

Во некои изворни документи селската милиција се нарекува и македонска народна милиција. Во неа биле вклучени сите членови на ТМОРО кои располагале со сопствено оружје. Членовите на милициските единици се занимавале со својата секојдневна домашна работа, а оружјето го чувале на тајно место. Основни задачи на селската милиција биле:

1. во секое време да бидат во готовност да го бранат своето село од нападот на помали разбојнички, пропагандни и слични вооружени групи

2. во случај на повик, веднаш да тргне на помош на опколена македонска револуционерна чета и со напад од тил да помогне во разбивањето на опсадата и извлекувањето на борците на четата од опкружувањето.

Оваа задача особено успешно се применувала по Илинденското востание кога во Македонија навлегувале разни странски (српски, бугарски и грчки) чети. Селската милиција му била потчинета непосредно на селскиот револуционерен комитет или на лице одредено од тој комитет и надлежно за воените прашања (вооружување, обука и сл.). Селските револуционерни комитети ги назначувале одговорните за селската милиција, а со селската милиција командувал ЦК преку селскиот револуционерен комитет.

--------------------------------------------------------
Извор: Илинденско востание со слика, текст и звук
Д-р Ванче Стојчев

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5539 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 14 јули 2020
Моментно посетители: 49

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонија прва по ранохристијански локалитети
--------------------------------
 Св. Васа Солунска
--------------------------------
 Најстрашниот и најразорен земјотрес во Македонија
--------------------------------
 Св. мч. Пасикрат, Валентион, Јулиј и др
--------------------------------
 Кулите како градби во Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: