Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Илинденско востание
Создавањето на вооружените сили на ТМОРО
Сподели на Facebook

Состојбата во Македонија по Берлинскиот конгрес наместо да се подобри, станала уште потешка.

Соседните земји, по стекнувањето на независноста со помош на големите сили ја започнале својата пропаганда, а потоа и уфрлувањето на вооружени чети. Тоа истото по пат на вероисповеста го правеле егзархиската и патријаршиската црква. Турскиот режим го зголемувал данокот и гнетот и, додека бројните вооружени чети воделе меѓусебни борби, македонскиот народот страдал. Во таква состојба на 23 октомври 1893 година се појавила МРО, а неполна година потоа, на 29 август 1894 година во Ресен, Организацијата расправала за вооружување на народот. Во наредните години револуционерното дело добило уште посилен елан, па на Вториот конгрес на ТМОРО одржан во 1896 година во Солун било решавано за организацијата, за развојот на револуционерната мрежа и за вооружувањето и подготовките на населението за вооружена борба. Непосредно потоа се појавиле првите чети на Организацијата што во почетокот имале привремен карактер, т. е. по извршената задача се распуштале.

 

-------------------------------------------------------------
Извор: Илинденско востание со слика, текст и звук
Д-р Ванче Стојчев

 

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5362 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 71

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонците и мечот
--------------------------------
 Македонците и ножот
--------------------------------
 Македонците и базите
--------------------------------
 Најстрашниот и најразорен земјотрес во Македонија
--------------------------------
 Св. мч. Пасикрат, Валентион, Јулиј и др
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: