Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Даме Груев
Херман Вендел за српско-бугарските уфрлања
Сподели на Facebook
Германецот Херман Вендел, за збиднувањата 1906-та и 1907-ата год., во Македонија, во својата позната книга „Историја на јужните Словени” во делот „Македонија и војната” за Даме Груев ќе го напише:
„Дамјан Груев согледа дека борбата не смее да се внесува од надвор, туку треба да биде од внатре ... Во служба на таа мисла тој бестрашен човек, кој не познаваше умор, направил од Солун вистинско превратничко гнездо ...” 


Даме Груев со војводите на првата линија од борбата на македонскиот народ

За засилената странска вооружена пропаганда во Македонија по загинувањето на Гоце Делчев 1903 и Дамјан Груев1906 год., Херман Вендел ги бележи и следните историски факти: 

„Од 1906 до 1907 год. секако како плод на активноста на Груев, во времето кога смртоносното олово на турскиот аскер го погоди и Дамета, кој остана во Македонија и по Илинденските денови во 1903 год., турската воена управа во Македонија забележала 57 борбени судири на македонските комити со бугарски врховисти, 11 судири со српски четници, испраќани од Србија и Бугарија соединети со македонски предавници кои им се приклучиле како заведени или од материјален интерес”.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7157 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 18

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. Ап. Сила, Силуан, Крискент, Епенет и Андроник
--------------------------------
 Браќа по камшик – “флагеланти
--------------------------------
 Елијан за Македонците
--------------------------------
 Софија, подигната и обновена од цар Македонец
--------------------------------
 Нова обука на аскерот за Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: