Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонски револуционери
Македонски револуционер
Сподели на Facebook

Да се биде Македонски револуционер е навистина нешто посебно, оној кој тргнал по тој пат знаел дека одбрал нешто што ги надминува маките на Тантал и Сизиф.

Македонските векови се повеќе црнила одошто ден, постојани робии одошто слободен здив. Буни, востанија и непокор се македонското постоење и кратки слободни мигови, ретки во опстојот. Дури и денешниов македонски ден не е ден во кој не се бележи раната на распокинатоста, газената македонска свест и достоинства во Пирин, Егеј, Голо брдо, Гора, Јабука...

- И пак токму затоа да се одбере патот на Македонски револуционер врз нашава премрежна ветрометина од татковина ,среде македонски столетија сите од крвје, колеж и ништеж е и храбро и пркосно и за почит.

- Сите сечења на јазици, фрлање живи в гробје, вгорени вршници на глави, сите одродувања, дивјачки копачења по нашето име и потекло, среде македонскиот непокор по кој не препознава светот – и пак да се одбере патот на револуционер обврзувало да се ископаат во себеси и да се одгледаат сите усвитености и добродатели што му се и битие и историја на револуционерот секаде, врз сите мердијани каде пулсирала револуцијата. Во оваа смисла македонскиот револуционер во ништо не бил поштеден нити привилегиран, напротив.

- Да се одбере патот на македонски револуционер значело да се тргне по врвицата што познава секогаш тргнување но не и стигнување на целта. Единствена поблиска, посигурна дофатна награда на македонскиот револуционер му била смртта, отколку слободата. Затоа..

- Да се одбере патот на Македонскиот револуционер, значело да се прегрне отказот од животот и да се одберат занданите, мачилиштата, ченгелите, колците, спиците под ноктите и растрелите како единствена своја иднина.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6110 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 14 јули 2020
Моментно посетители: 76

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Аквадуктите и нивната функција
--------------------------------
 Најславната песна за Палестина е од Македонец
--------------------------------
 Св. Ахил еп. Лариски
--------------------------------
 Св. мчци: Македониј, Татијан и Теодул
--------------------------------
 Времената мерка - “Овнов рог”, или половина век
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: