Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7712
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонски револуционери
Патот на револуционерот
Сподели на Facebook

Многу современици на револуционерите својот живот го доодувале како тлеење, како помиреност со сите силници и насилства.

Прва и задна мисла им бил животецот сеедно што е мизерен, да продолжи ден за ден што повеќе, а не се ретки и такви кои своето такво животаркање го окончувале во згрешена улица.

- Сосем не е доста еднаш да се одбере патот на револуционерот, па тој пат и навистина да се дооди како таков. Револуционери се објавувале и оние што премалувале и губејќи сили низ свијоците на револуцијата, се откажувале со време од неа.

- Затоа треба да се внимава кога за една личност се вади нешто, кој е периодот и околностите, нешта кои туѓите пропаганди милуваат да ги злоупотребуваат, користејќи само она што во даден миг личноста евентуално го (недо)рекла (направила) а е корисно за пропагандната им потреба .

- Кај преродбениците има повеќе вакви мигови зашто едноставно се првите кои си ги бараат националните белези. Кај Бугарите преродбеникот Априлов (како и други) долго се декларира за – “Грк”, кај Хрватите и Словенците силно движење се нарече – “Илирско” - убедени дека се “Илири”, кај Швеѓаните- “Галско” движење и.т. н., заклучно со Македонците кои не се исклучок од ова и нормално е да имаат влијанија соодветни движења и појави. Но тие се претходници и услов за појавата и изграденоста на револуционерот.

- Судбината на револуционерот е и неговата немоќ да влијае на паметењето што ќе го зачуваат револуцијата и татковината за него. Времето, и тоа она идното со камено и студено срце со строго размислување за сите ни самоизмами, ете тоа време му е неумитен судија на револуционерот. Пред тоа идно време единственото нешто што го легитимира не е ниту силата што се имала ниту големината на територијата која се крстарела, туку вистинското дело како целосен чин на револуционерот.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5297 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 07 јули 2020
Моментно посетители: 57

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонците ги носат слоновите во Европа
--------------------------------
 Најквалитетниот опиум на светот – македонскиот
--------------------------------
 Античката “Теургија” и македонскиот фолклор – едно
--------------------------------
 Цесија
--------------------------------
 Први зоолошки истражувања во Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: