Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7562
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонски револуционери
Влахов и гимназијата во Солун
Сподели на Facebook

Димитар Влахов во Солунската Гимназија учи од 1893 год до 1897 год. и ја оценува како расадник на македонската интелигенција но и интелигенцијата на Одринско- Тракија

Тука се развивала љубовта и интересот кон историјата и револуционерните движења во другите земји.
За учителите вели дека се Македонци но и дека имало и туѓинци како Бугари од Бугарија и Бесарабија но и од други земји кои предавале специјални предмети – француски, цртање, гимнастика и др.

- За Бугарите вели дека не биле малку, едва ли 50 % и интересно е што за нив вели :

“Tие Бугари доаѓаа во Македонија за да го просветат нашиот народ, но повеќето од нив, - за да не кажам сите – беа луѓе кои доаѓаа во една земја каде народот, како тие си представуваа, се наоѓаа на пониско културно ниво отколку местата од каде тие доаѓаа . Тие, пред се ,беа Великобугари, противници на македонскиот народ за ослободување и самостојност и сметаа дека стојат повисоко од учителите Македонци. Тие учители на секаде се стремеа да покажат дека тие стојат повисоко од македонските учители. Тоа беа луѓе кои добиваа и поголеми плати отколку учителите Македонци. “(Зошто ли само ако се един народ, та нели Македонците уште беа – Б,лгари од прво качество ?! – з.н)

Спомнувајќи и конкретно за овие Бугари – учители тој наведува личен судир и непријатни инциденти со тројца од нив.

Владимир Дјакович од Бесарабија – предавач по природни науки и физика, Христо Ганев од Плевен – предавач по хемија и за кој наведува дека 1897 год. е убиен во казиното Коломбо од српската пропаганда, што само укашува колку овие две пропаганди се истуриле врз македонскиот народ, та не бираат средства за своите “виши цели”,
Димчев – учител по француски јазик кој бил и најумислен од сите дека и припаѓа на некаква “виша раса”та не пропуштал прилика да ги исмева и понижува учениците – Македонци (а нели Македонците беа – Б,лгари од прво качество според бугарската пропаганда, па сега од каде ова исмевање и заради што ?! – з.н )

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5221 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 21 април 2018
Моментно посетители: 145

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. ап. Матиј
--------------------------------
 Минерал МАКЕДОНИТ
--------------------------------
 Првата црква во Европа е во Македонија
--------------------------------
 “Бесмртните” усмртени од македонската фаланга
--------------------------------
 Македонците и ножот
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: