Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7704
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонски револуционери
За револуционерот
Сподели на Facebook

Револуционерот не одбира кога и каде ќе се роди. Не одбира ни меѓу кои луѓе ќе живее и го помине својот живот.

Но времето во кое се раѓа, земјата што ја добива за своја татковина и која на крајот ќе го прибере во утробата од која го зачнала (нејзината историја и територија, нејзините проклетства и подвизи), луѓето за кои се бори и порева (страстите им, усвитеноста, омразата и љубовта), се во многу клучни за животниот пат на револуционерот.

- Не сите се раѓаат во градовите и селата ниту во татковината на револуционерот, ниту пак тој мора да е роден во земјата за која се бори и го живее историското време.

- Има Македонци родени далеку од огништата на татковината но кои го изодиле патот на македонски револуционер. Зашто жарот, свеста и поготвеноста за конечно кршење на вековните пранги со кои е окован македонскиот народ, кај нив некој ги всадил сеедно оддалеченоста, но и растеле со таложењата на искуства од тој пат.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5238 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 28 мај 2020
Моментно посетители: 69

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. Ап. Сила, Силуан, Крискент, Епенет и Андроник
--------------------------------
 Австрија во чест на потомството од Мисирков
--------------------------------
 Апокрифи – скриени списи
--------------------------------
 “Василици” македонски вршници
--------------------------------
 Преп. Филотеј
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: