Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7712
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Среден век > Македонски симболи и хералдика
Македонски земски грб
Сподели на Facebook


Македонски грб, жолт лав, исправен на задните нозе, со круна на главата и со двокака опашка на црвено поле. Над штитот се наѓа круна богато украсена со дијаманти. на грбот пишува Македонсе земле цимери, а под овој текст стои Insignia regini Dalmatie Macedoniae. Составувачот погрешил па го прецратал грешното, како што се гледа на сликата.

Алтхановиот грбовник од 1614 година кој се чува во Болоња

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5535 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 04 јули 2020
Моментно посетители: 32

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонците ги носат слоновите во Европа
--------------------------------
 Први истражувања на флората во Македонија
--------------------------------
 Стахиј, Амплиј, Урван, Наркис, Апелиј и Аристовул
--------------------------------
 Византија паѓа заради долгови
--------------------------------
 Првиот Млековод на Балканот во Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: