Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Праисторија > Опсерваторија Кокино
Кокино календар
Сподели на Facebook
Старите опсерватории имале многу важна улога во организирањето на животот на заедницата. Опсерваториите служеле за правење на календар кој имал двојна намена.
Од една страна тој помагал во разбирањето на природниот циклус на растителниот и животински свет и за организирање на земјоделските и сточарски активности. Со едноставно палење на оган на врвот на опсерваторијата кој доминира во круг од триесетина километри им се соопштувало на луќето дека дошол денот за започнување со орање, сеење, жнеење, изведувањето на стадата на пасење и сл. Со тоа опсерваторијата имала клучна улога во зголемувањето на приносите во земјоделието и подобрување на сигурноста и квалитетот на живеење на заедницата. Преку континуираното следење на движењето на Сонцето и Месечината древните набљудувачи од друга страна можеле да го определат доаѓањето на деновите за изведување на ритуалите и обредите. 

Со тоа календарот помагал во организацијата и религиозниот живот на заедницата. Спомнатите обреди поврзани со Големата Божица Мајка, Богот Сонце и денот на жетвата очевидно се само дел од богатиот спектар на обреди и ритуали кои се изведувале на Мегалитската опсерваторија Кокино. Тие сведочат за една развиена и добро фундирана космогонија изградена во имагинацијата на жителите кои живееле на овие простори во времето кое се означува како бронзено доба во развојот на човековата цивилизација. 

Археоастрономската анализа на локалитетот го утврди постоењето на два таканаречени временски маркери со чија помош се мерело времето на опсерваторијата. Се покажа дека на древната опсерваторија се правел лунарен календар со циклус од 19 години. На набљудувачите од тоа време им бил познат фактот дека во ист календарски ден една иста фаза на Месечината се појавува во еден од маркерите еднаш во 19 години. Со тоа биле поставени основите на лунарниот календар од Кокино. Веднаш до маркерите кои го означуваат местото на изгревање на полната Месечина во деновите на најголем застој во зима и најмал застој во лето, постојат маркери во кои изгрева полната Месечина еден лунарен месец подоцна. 

При тоа должината на лунарниот месец во зима е 29 дена, а во лето 30 дена. Со едноставно набљудување на изгревањето на полната Месечина во тоа време внимателните набњудувачи на опсерваторијата можеле да забележат дека за разлика од обичните години со по 12 лунарни години, секоја 2, 5, 8, 10, 13, 16 и 18-та година имаат по 13 лунарни месеци. Во обичните години имало шест зимски месеци со по 29 дена и шест летни месеци со по 30 дена. Во престапните години се додавал еден летен лунарен месец со должина од 30 дена. На тој начин се мерело времето според наведената табела. Овој календар овозможувал добра согласност со реалните сезонски промени и правилна организација на земјоделските и сточарски работи.

www.kokino.org.mk

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6207 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 09 јули 2020
Моментно посетители: 38

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Што е фалангата?
--------------------------------
 Апокрифи – скриени списи
--------------------------------
 Преп. Павле Ксиропотамски
--------------------------------
 Ала уд Дин Мухамед Калдји, втор Александар
--------------------------------
 Први истражувања на флората во Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: