Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9048
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Грижата и дарежливоста на Александар
Сподели на Facebook

Покрај тоа што Александар Македонски бил успешен оратор кога се во прашање неговите фаланги и знаел постојано да ги храбри, тој знаел и богато да ги награди и да се грижи за нив.

По победите со Персија тој многу свои војници и офицери ги одликува со златни одличја. Но тој дал и многу златници за ранетите, како и за поставување на 25 статуи на загинати борци од македонската коњичка гарда по битката кај Граник.

Денес се чуваат во бројни музеи ширум светот одликувања доделувани од Александар кон своите војници, од злато и сребро. Дури и во Бучини, кај безимена населба Крушевица кај Врање, пронајдени се убави сребрени медаљи, носени на парадните оклопи од страна на високите офицери на гардата на војсководецот.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7864 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,71 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 22 јули 2024
Моментно посетители: 19

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. Евстатиј архиеп. Антиохиски
--------------------------------
 Прст од раката на Св.Ѓорѓи во Паралово
--------------------------------
 Македонци – прогласени за херои на Нирнберг
--------------------------------
 Играорки Јапонки во групата Билјана
--------------------------------
 Моштите на Св.Марина
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: