Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8644
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Реонот на Алшар со единствени рестенија
Сподели на Facebook

На подрачјето на “Алшар” виреат и два вида темјанушки – “виола-алшарика” и “тимус-алшарика”

Тие се ендемични и реликтни растенија и преку нивно испитување може да се објасни врската помеѓу сегашната флора и онаа во минатото.

Од овој вид растенија виреат само на подрачја богати со антимонова и арсенска руда како што е “Алшар”. Се разбира овие нашите од Алшар добиле своевидни и единствени карактеристики со што и кај двата вида и виолота и тимусот е додатокот – “АЛШАРИКА”

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8068 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 08 декември 2023
Моментно посетители: 93

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонското име одбрането и со ихитофауната
--------------------------------
 Воениот плен кај Македонците
--------------------------------
 Воените лукавства
--------------------------------
 Черкезите, Македонија и нивниот прогон од неа
--------------------------------
 Крстот на кој е распнат Исус, низ Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: